התחברות
צרו קשר
הרשמה לניוזלטר
ה-FEED
רשימת הקריאה שלי
ה-FEED התגובות שלכם באתר!

נאסד"ק Nasdaq

נאסד

בורסת נאסד"ק היא שוק אלקטרוני לקניה ומכירה של ניירות ערך. נאסד"ק נוצרה על ידי האגודה הלאומית לסוחרי ניירות ערך (NASD) בכדי לאפשר למשקיעים לסחור בניירות ערך במערכת ממוחשבת מהירה. את פעילותה החלה נאסד"ק ב- 1971. המונח עצמו “Nasdaq” מתייחס גם למדד הידוע Nasdaq Composite שהינו אינדקס של יותר מ-3000 מניות הרשומות בבורסת נאסד"ק, מדד שכולל בתוכו חברות מהמוכרות ביותר בתחומן בעולם כמו ענקית הטכנולוגיה אפל או ענקית הביוטק אמג'ן. מדד בולט נוסף הוא ה- Nasdaq 100 שמורכב מ-100 המניות הגדולות שאינן פיננסיות ושנסחרות בבורסת הנאסד"ק.

כיום בורסת נאסד"ק היא בבעלות קבוצת OMX שהינה חברת המסחר הגדולה ביותר בעולם, כעשירית מכל העסקאות בניירות ערך בעולם מבוצעים דרכה. חברת OMX ממוקמת בניו יורק ועובדת ב-26 שווקים בעולם בעיקר בתחום המניות אך גם מפעילה דרכה מסחר באופציות, אג"ח ונגזרים. הטכנולוגיה שלה בשימוש כיום של כ-70 בורסות שונות ב-50 מדינות. קבוצת OMX עצמה הינה חברה ציבורית שנסחרת בנאסד"ק בסימול NDAQ והינה גם רשומה במדד ה-S&P 500 החל משנת 2008 .


נסדא"ק כמערכת מסחר

מערכת המסחר הממוחשבת של נאסד"ק התחילה כאלטרנטיבה למערכת ה"מומחה" הפחות יעילה שהיוותה המודל הדומיננטי במשך כמעט כל המאה. בניגוד לנאסד"ק שהינה מבוזרת שיטת מערכת "מומחה" היא בעצם שוק שהינו מרוכז במקום אחד (בורסת ניו יורק NYSE לדוגמא) שם הבורסה עושה שוק בפני עצמו לכל נייר שנסחר דרכה. בשיטה זו הבורסה היא שולטת עיקרית במרווח בין הקונה למוכר (לא שולטת במחיר עצמו אלא בהפרש בין ציטוט המחירים של הקונים והמוכרים בנייר) ועל כן יכולה לאזן עיוותים בביקוש או בהיצע וכפועל יוצא בתהליך גם לסחור בחשבון שלה עצמה.
נאסד"ק היא בורסה מבוזרת, שמספקת את הטכנולוגיה באמצעותה נפגשים עושי שוק שונים, לצורך ביצוע מסחר במניות הרשומות למסחר בבורסת ה- Nasdaq. עושי השוק הפועלים בנאסד"ק בימינו הם בעיקר חברות למסחר אלגוריתמי שמספקות נזילות רבה לשוק באמצעות פקודות קניה ומכירה רבות. סוג המסחר האלגוריתמי הדומיננטי בנאסד"ק הינו הHFT ((high-frequency trading, שהינו מסחר שמתבצע על ידי עושי השוק במהירויות עצומות לטווחים קצרים. חברות HFT מהוות בגודלן כ-2% מהשוק אך אחראיות על כ-73% מכלל מחזורי המסחר כיום. חברות אלו נעשו דומיננטיות יותר החל משנת 2008 וכיום מייחסים להן תרומה גבוה לנזילות הגבוה בשוק, הורדת התנודתיות, צמצום פערים בין קונים למוכרים והוזלה כללית בעלויות עסקה לכלל המשתתפים בשוק.

כבורסה מובילה בטכנולוגית המסחר היה זה מהלך די טבעי לחברות הטכנולוגיה הגדולות להירשם בנאסד"ק בימיהן הראשונים. כאשר סקטור הטכנולוגיה צמח בשנות ה-80 וה-90 בורסת הנאסד"ק נהייתה המקום הטבעי עבור חברות מהסקטור להיסחר בו. עם התנפחות בועת הדוט קום בשנות ה-90 מדד הנאסד"ק טיפס למעל 5000 נקודות עד שהגיע לשיאו בשנת 2000 ולאחר מכן החל בצניחה של שנתיים ואבדן של כמעט 80% לפני משוויו. רק בשנת 2015 חצה המדד שוב את קו ה-5,000 נקודות.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
כתבות נוספות שתאהבו
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: נאסד"ק Nasdaq
    Website by: betterlabs ecommerce

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.